Τότεναμ

Σπουδαία νίκη ψυχολογίας μεσοβδόμαδα κόντρα στην Τσέλσι για το FA Cup. Οι Spurs επικράτησαν 1-0 με γκολ του Κέιν (φορ) στο πρώτο ημίχρονο (με πέναλτι). Είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, είχαν ευκαιρίες. Μετράει το αποτέλεσμα, όπως τόνισε και ο τεχνικός Μαουρίτσιο Ποκετίνο, ο οποίος βλέπει το σύνολό του να παλεύει να μείνει κοντά στην κορυφή και στη διεκδίκηση του τίτλου. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από άνετη νίκη (3-0) κόντρα στη Κάρντιφ (εκτός).

Θα λείψει ο Γουανιάμα (μέσος), εκτός οι Μόουρα (εξτρέμ), Ντάιερ (μέσος). Αμφίβολος ο Βερτόνγκεν (στόπερ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Έχει βρει για τα καλά τα πατήματά της το τελευταίο διάστημα, κι αυτό πιστώνεται 100% στον τεχνικό Σόλσκιερ, ο οποίος ήρθε για να αντικαταστήσει τον Ζοσέ Μουρίνιο. Επιτέλους η Γιουνάιτεντ βγάζει ωραίες συνεργασίες, είναι αποτελεσματική και παίρνει νίκες. Στο προηγούμενο, οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν 2-0 (εκτός) της Νιούκαστλ, σκοράροντας δις στο β’ ημίχρονο. Το σερί καλά κρατεί με 4/4 νίκες, όμως τώρα ξεκινά το δύσκολο πρόγραμμα και μένει να δούμε εάν οι παίκτες του Σόλσκιερ θα ανταποκριθούν…

άουτ οι Μπεϊγί (στόπερ) και Ρόχο (αμυντικός).