Τότεναμ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Τότεναμ κατάφερε να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου με 4-1 στην έδρα της Γουίκομπ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Μουρίνιο επέστρεψε στις νίκες με 3-1 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Οριέρ στο 5ο λεπτό ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Κέιν στο 40ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν και άλλο τέρμα με τον Ντομπελέ πραγματοποιώντας μία καλή εμφάνιση. Πλέον, οι «πετεινοί» βρίσκονται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-17 και έχοντας 33 βαθμούς.

Επιστρέφει ο ημιβασικός Ντέιβις (μπακ), σίγουρα εκτός οι Άλι (μέσος) και Λο Σέλσο (μέσος). Αμφίβολος ο βασικός Ντόχερτι (μπακ).

Λίβερπουλ

Στο ντέρμπι απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «πλήρωσε» τα λάθη με αποτέλεσμα να χάσει με 3-2, για τον θεσμό του FA Cup. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κλοπ δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 1-0 και αυτό είχε ως συνέπεια, οι «ρεντς» να χάσουν το εντός έδρας αήττητο που είχαν στο πρωτάθλημα για κάτι περισσότερο από τρία χρόνια. Κανένας παίκτης δεν ξεχώρισε στην αναμέτρηση, το γκολ προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαρνς στο 83ο λεπτό. Πλέον, η «αρμάδα» του Γερμανού προπονητή βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-22 και 34 βαθμούς.

Επιστρέφουν οι σημαντικοί Μάτιπ (αμυντικός) και Χέντερσον (μέσος). Οριστικά εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Φαν Ντάικ (στόπερ), Ζότα (μέσος), Κειτά (μέσος) και Γκόμεζ (αμυντικός).