Τότεναμ

Έχασε σημαντικές ευκαιρίες η Τότεναμ η οποία δέχθηκε την ήττα στο ντέρμπι απέναντι στην Λίβερπουλ με 2-1 στο «Άνφιλντ». Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να σκοράρει και να ισοφαρίσει με τον «συνήθη ύποπτο» Σον στο 33ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, πραγματοποίησε φάσεις στην αντίπαλη εστία με αυτή του Μπέρχβαιν να είναι η σημαντικότερη, δέχθηκε το γκολ που καθόρισε το τελικό σκορ στο ματς, στο 90ο λεπτό έπειτα από κεφαλιά του Φιρμίνο. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, με ρεκόρ 25-12 και 25 βαθμούς.

Οριστικά εκτός οι Λαμέλα (μέσος) και Τανγκαγκά (αμυντικός), μάλλον θα βρίσκεται στον πάγκο ο ημιβασικός Μπέιλ (μέσος) που δεν έχει αποδώσει μέχρι στιγμής αυτά που περίμενε η διοίκηση αλλά και οι οπαδοί.

Λέστερ

«Πικρή» εντός έδρας ήττα δέχθηκε η Λέστερ, με 2-0 απέναντι στην Έβερτον. Έπαιξε με λύσεις ανάγκης στην άμυνα καθώς οι Σογιουντσού και Έβανς απουσίαζαν, δέχθηκε το πρώτο τέρμα στο 21ο λεπτό έπειτα από σουτ του Ριτσάρλισον και λάθος υπολογισμό του Σμάιχελ. Πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Χόλγκειτ σκόραρε και δεύτερο τέρμα για την ομάδα του έπειτα από φάση διαρκείας, μπροστά από την εστία του Δανού τερματοφύλακα. Σταθερά στην πρώτη τετράδα παραμένει η ομάδα του Ρότζερς, με ρεκόρ 24-17 και 24 βαθμούς, σε ισοβαθμία με την 3η Σαουθάμπτον.

Επιστρέφουν οι βασικοί Έβανς (αμυντικός) και Καστάνιε (μπακ), συνεχίζουν εκτός οι σημαντικοί Περέιρα (μπακ) και Σογιουντσού (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Άμαρτι (μέσος).