Τότεναμ

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Τότεναμ, αυτή την φορά εντός έδρας στο ντέρμπι απέναντι στην Τσέλσι με 1-0. Έχασε για πρώτη φορά στην καριέρα του δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι ο Μουρίνιο με την ομάδα του να παρουσιάζεται νωχελική ειδικά στο πρώτο μέρος. Ανόητο πέναλτι του Ντέιβις έδωσε την ευκαιρία στον Ζορζίνιο να βάλει μπροστά την ομάδα του στο 24ο λεπτό, στο δεύτερο ημίχρονο οι «καρακάξες» ανέβασαν ρυθμό και έγιναν απειλητικοί κυρίως στα τελευταία λεπτά όταν και η κεφαλιά του Βινίσιους από κοντινή απόσταση πέρασε ελάχιστα άουτ. Πλέον, η «αρμάδα» του Πορτογάλου τεχνικού βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-22 και 33 βαθμούς.

Αμφίβολος ο βασικός Κέιν (επιθετικός), δεν υπολογίζονται οι Λο Σέλσο (μέσος), Ρεγκιλόν (μπακ) και Άλι (μέσος).

Γουεστ Μπρομ

Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα για άλλη μία αγωνιστική η Γουέστ Μπρομ που ηττήθηκε στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-1. Αν και η ομάδα του Άλαρνταϊς προηγήθηκε στο 41ο λεπτό με τον Φίλιπς, έδειξε για ακόμα μία φορά να έχει πολλά αμυντικά προβλήματα δεχόμενη την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με δύο γκολ στο 56ο και 73ο λεπτό. Ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι «πετάχτηκε στα σκουπίδια» καθώς αυτή ήταν ευκαιρία για την Γουέστ Μπρομ να αποκτήσει προβάδισμα έναντι των υπολοίπων στη «μάχη» της παραμονής. Συνεχίζει να βρίσκεται σταθερά στη 19η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-52 και μόλις 12 βαθμούς. Με μορφή δανεισμού ήρθε ο Μέιτλαντ Νάιλς (αμυντικός) από την Άρσεναλ, ντεμπούτο αναμένεται να πραγματοποιήσει ο Γιουκουσλού (μέσος).