Τότεναμ

Κακή εμφάνιση και ήττα με 3-1 δέχθηκε η Τότεναμ, στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ στο 31ο λεπτό και παρότι ισοφάρισαν, το τέρμα τελικά ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι με την ομάδα του Μουρίνιο να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει, καταφέρνοντας μόνο να διαμορφώσει το τελικό σκορ με τον Κέιν στο 90ο λεπτό. Όλο και πιο δύσκολη γίνεται η ευρωπαϊκή έξοδος για τους «πετεινούς» που πλέον βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 51-44 και 45 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι αναπληρωματικοί Φόιθ (αμυντικός), Τανγκαγκά (αμυντικός) και Πάροτ (μέσος).

Έβερτον

Σε εξαιρετική κατάσταση δείχνει να βρίσκεται η Έβερτον μετά την διακοπή καθώς αυτή την φορά ήταν κυρίαρχη, καταφέρνοντας να νικήσει με 2-1 εντός έδρας την Λέστερ. Το σκορ άνοιξε ο Ριτσάρλισον στο 10ο λεπτό ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Σίγκουρντσον έδωσε «αέρα« δύο τερμάτων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος υπήρξε ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες με την «αρμάδα» του Αντσελότι να είναι αυτή που παίρνει και τους τρεις βαθμούς. Τα «ζαχαρωτά» πλέον βρίσκονται στην 11η θέση με ρεκόρ 40-47 και 44 βαθμούς.

Οριστικά εκτός παραμένουν οι Γκμπαμίν (μέσος) και Τοσούν (επιθετικός), αμφίβολοι οι Ντελφ (μέσος), Σιντιμπέ (μπακ) και Γουόλκοτ (επιθετικός).