Τότεναμ

Δεν δείχνει πάθος και ζωντάνια η Τότεναμ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της προβληματικής Μπόρνμουθ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν έλλειψη σε δημιουργία και φρεσκάδα, ελάχιστες οι φορές που βγήκαν μπροστά με αξιώσεις ενώ στάθηκαν και τυχεροί καθώς τα δύο γκολ που πέτυχαν τα «κεράσια» εν τέλει ακυρώθηκαν μετά από την χρήση του VAR. Διαμαρτυρήθηκε έντονα ο Μουρίνιο για πέναλτι πάνω στον Κέιν, ελάχιστες πλέον οι πιθανότητες των «σπιρουνιών» για έξοδο στο Champions League καθώς βρίσκονται στην 9η θέση με ρεκόρ 52-44 και 49 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο σημαντικός Ντάιερ (μέσος), αμφίβολος ο βασικός Άλι (μέσος), τραυματίες συνεχίζουν οι ημιβασικοί Τανγκανγκά (αμυντικός) και Φόιθ (αμυντικός).

Άρσεναλ

Σε ένα ματς όπου υπήρξαν πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, Άρσεναλ και Λέστερ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Λονδίνο. Οι «κανονιέρηδες», πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, καταφέρνοντας να προηγηθούν με όμορφο τελείωμα του Ομπαμεγιάνγκ στο 21ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, κόστισε η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε η Νκέτια μετά από άσχημο μαρκάρισμα στο 74ο λεπτό καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ελεύθερους χώρους με τον Βάρντι να βρίσκει και το γκολ στο 84ο λεπτό. Θετική η εμφάνιση του Μαρτίνεζ για ακόμα μία αγωνιστική, η ομάδα του Αρτέτα βρίσκεται πλέον στην 8η θέση με ρεκόρ 50-42 και 50 βαθμούς.

Πέρα των Εζίλ (μέσος), Μαρτινέλι (μέσος), Μάρι (στόπερ), Λένο (τερματοφύλακας) και Τσέιμπερς (αμυντικός), θα απουσιάσουν επίσης και οι σημαντικοί Νκετιά (επιθετικός) και Γκουεντουζί (μέσος).