Τοντέλα

Αν και επιχείρησε να παίξει το δικό της ποδόσφαιρο, η Τοντέλα δέχθηκε την ήττα με 2-0, στην έδρα της Σπόρτινγκ. Βρέθηκε από το πρώτο και όλας μέρος πίσω στο σκορ, το «πάλεψε» στο δεύτερο μέρος δίχως ωστόσο να καταφέρει να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση. Πλέον η ομάδα του Γκονζάλεζ βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-32 και 29 βαθμούς.

Εκτός ο βασικός Μουφί (αμυντικός) που αναμένεται να επιστρέψει την επόμενη αγωνιστική.

Πάκος Φερέιρα

Πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πετύχει η Πάκος Φερέιρα, εντός έδρας με 2-1 απέναντι στην Μπελενένσες. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, κατάφεραν να γυρίσουν «τούμπα» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των  Τάνκε και Φέτε (αυτογκόλ) στο 48ο και 92ο λεπτό. Στο +4 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό πλέον βρίσκεται η «αρμάδα» του κόουτς Μίγκελ με ρεκόρ 23-38 και 28 βαθμούς.

Θα απουσιάσουν οι σημαντικοί Καστανέρια (μέσος), Ντιαμπί (μέσος), Μουρίγιο (επιθετικός) και Βέρζα (τερματοφύλακας).