Τοντέλα

Ήττα-αποκλεισμό δέχθηκε η Τοντέλα από την Φεϊρένσε με 3-0 για τον θεσμό του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Γκονζάλεζ έπαιξε έξυπνα και κατάφερε να «δραπετεύσει» με το διπλό από την έδρα της Άβες χάρις σε αυτογκόλ του Μπενουαρντεάου στο 77ο λεπτό. Πλέον, βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-9 και 12 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Πόρτο

Τεράστια εντός έδρας νίκη με 2-1 πήρε η Μπενφίκα με αντίπαλο την Λυών για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι γηπεδούχοι αρχικά άνοιξαν το σκορ με τον Σίλβα στο 4ο λεπτό, δέχθηκαν την ισοφάριση ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα με τον Πίτσι στο 86ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, δυσκολεύτηκαν ωστόσο κατάφεραν να νικήσουν με 1-0 εντός έδρας την Σετουμπάλ. Η ομάδα του Λάγκε έτσι βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 16-3 και 18 βαθμούς.