Τοντέλα

Έκανε την μεγάλη έκπληξη η Τοντέλα νικώντας με 4-2 στην έδρα της Ρίο Άβε. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντοτε το προβάδισμα ενώ κατάφεραν να βρίσκονται με προβάδισμα δύο γκολ μόλις στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος, η Τοντέλα ήταν και πάλι καταιγιστική σκοράροντας με τον Ρούμπιο και τον Ντένιλσον στο 57ο και 62ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον η ομάδα του Γκονζάλεζ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-6 και 8 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Καστίγιο (μέσος) και Σάντσεζ (μέσος).

Γκιμαράες

Πικρή ήττα με 2-0 δέχθηκε η Γκιμαράες στην έδρα της Σταντάρ Λιέγης για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος τώρα, η ομάδα του Βιείρα ήταν σοβαρή και κατάφερε να νικήσει εύκολα με 5-1, εντός έδρας την Άβες. Τρία γκολ επιτεύχθηκαν στο δεύτερο μέρος ενώ Ροτσίνα και Περέιρα επέστρεψαν και πάλι στα γκολ. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 8-7 και 6 βαθμούς.

Πέρα των μακροχρόνιων στην λίστα των τραυματιών προστέθηκε και ο βασικός Βίκτορ Γκαρσία (μέσος).