Θέλτα

Μετά τη σπουδαία νίκη επί της Έλτσε, η Θέλτα γνώρισε την ήττα με 2-0 απο τη Βαλένθια επιστρέφοντας στα αρνητικά αποτελέσματα. Χωρίς τον ηγέτη της Ιάγο Άσπας, ο οποίος ήταν τιμωρημένος, η Θέλτα άντεξε στην (σχετική) πίεση των γηπεδούχων μέχρι σχεδόν το φινάλε, παρ' ότι έπαιζε με δέκα από το 64', λόγω (αυστηρής) αποβολής του τερματοφύλακα Ρουμπέν Μπλάνκο, για φάουλ στον Μάξι Γκόμες. Με αριθμητική υπεροχή, η ομάδα του Χάβι Γκράθια αύξησε την πίεσή της και, στις καθυστερήσεις, πήρε την πολύτιμη νίκη (2-0) και η Θέλτα που φέτος εμφανίζει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της, έμεινε στη 10η θέση.

Tιμωρημένος είναι ο μεσοεπιθετικός Νολίτο.

Bet Info - Θέλτα

3/4 G/G πρόσφατα.

Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Ήττα στις λεπτομέρειες για τη Βαγιαδολίδ που υποδέχτηκε τη Ρεάλ την προηγούμενη αγωνιστική και ένα τέρμα στο 65ο λεπτό της συνάντησης στάθηκε ικανό για να γράψει το τελικό σκορ. Στο αγωνιστικό σκέλος η «Βασίλισσα» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος. Δημιουργούσε ευκαιρίες, την ίδια ώρα βέβαια που άφηνε το περιθώριο στους γηπεδούχους να απειλούν και εκείνοι με τη σειρά τους. Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν πάνω κάτω, η πρώτη μεγάλη -και πολύ σημαντική στιγμή- άνηκε στη Βαγιαδολίδ, η οποία είδε στο 55' τον Κουρτουάνα βάζει εντυπωσιακό «στοπ» στο μονοκόμματο σουτ του Ορεγιάνα αλλά λίγο αργότερα ο Κασεμίρο άνοιξε το σκορ και έπειτα η Ρεάλ διαχειρίστηκε πολύ καλά το υπέρ της σκορ, το οποίο έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.Πάντα εντός της επικίνδυνης ζώνης οι «βιολέτες», σε πολύ δύσκολη θέση ο κόουτς Γκονθάλεθ.

Εκτός οι αμυντικοί Ελ Γιαμίκ και Ερβίας.