Θέλτα

Επιστροφή στις νίκες για την Θέλτα, με 4-1 στην έδρα της Αλαβές. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκπληκτικοί στα πρώτα λεπτά του αγώνα καταφέρνοντας να σκοράρουν τρία γκολ με τους Νολίτο, Άσπας και Μίνα στο 8ο, 14ο και 20ο λεπτό του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μείωσαν χωρίς ωστόσο να καταφέρουν ποτέ να φτάσουν κοντά στο να πιστέψουν για την ισοφάριση. Πλέον, η ομάδα του Κουντέτ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 38-44 και 37 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Σολάρι (μέσος) και Αραούχο (αμυντικός). Σίγουρα εκτός οι Αλβάρεζ (τερματοφύλακας), Μπλάνκο (τερματοφύλακας), Μορ (μέσος) και Μουρίγιο (αμυντικός).

Σεβίλλη

Παρέμεινε για πέμπτο συνεχόμενο ματς αήττητη η Σεβίλλη η οποία αυτή τη φορά νίκησε με 1-0, εντός έδρας την Ατλέτικο Μαδρίτης. Αρκετά μοιρασμένη η συγκεκριμένη αναμέτρηση, δίχως πολλές φάσεις. Το γκολ καθορίστηκε στο 70ο λεπτό με τον Ακούνια ενώ προηγήθηκε και άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκάμπος στο 8ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Λοπετέγκι βρίσκεται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-21 και 58 βαθμούς.

Μοναδική απουσία αυτή του σημαντικού Εσκουδέρο (αμυντικός) καθώς βρέθηκε θετικός στον Covid-19.