Θέλτα

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι όπου δεν καταφέρνει να πάρει νίκη η Θέλτα η οποία αυτή τη φορά ηττήθηκε στην έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-1. Παρότι προηγήθηκε με τον Μάγιο στο 22ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση πριν ακόμα την λήξη του πρώτου μέρους παίζοντας άθλια άμυνα. Στη συνέχεια και στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε μπροστά, δημιούργησε κινδύνους, είχε την κατοχή δίχως όμως να καταφέρει να βρει το γκολ που θα της έδινε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Σταθερά στη 12η θέση βρίσκεται η ομάδα του Κουντέτ με ρεκόρ 42-50 και 38 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι Αλβάρεζ (τερματοφύλακας) και Μπλάνκο (τερματοφύλακας), αμφίβολος ο αναπληρωματικός Μορ (μέσος).

Οσασούνα

Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση από πλευράς Οσασούνα, άλλη μία νίκη, αυτή τη φορά με το εμφατικό 3-1, εντός έδρας κόντρα στη Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο σκοράροντας δύο γκολ στο πρώτο μέρος με τους Μαρτίνεζ και Καγιέρι, έχασε πέναλτι στο 65ο λεπτό ο Τόρες ωστόσο ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα έπειτα από δύο λεπτά, πάλι από την άσπρη βούλα. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η ομάδα του Αραθάτε με ρεκόρ 30-37 και 40 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα ένα παιχνίδι οι Ρούμπεν (τερματοφύλακας) και Πέρεθ (μέσος).