Θέλτα

Έκανε την μεγάλη έκπληξη την περασμένη αγωνιστική η Θέλτα η οποία νίκησε με 2-1 στην έδρα της Μπαρτσελόνα. Κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Μίνα, έπαιξε σωστά στην αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος και εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ με δεύτερο γκολ του ίδιου παίκτη στο 89ο λεπτό. Ανέβηκε στην 8η θέση η ομάδα του Κουντέτ με ρε ρεκόρ 53-54 και 53 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Αλβάρεζ (αμυντικός), Μπλάνκο (αμυντικός), Φερέιρα (επιθετικός), Μάγιο (μέσος), Μορ (μέσος), Μουρίγιο (αμυντικός) και Ταπία (αμυντικός).

Μπέτις

Επιστροφή στα τρίποντα για την Μπέτις, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Ουέσκα. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση δίχως πολλές φάσεις, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν το γκολ που καθόρισε και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 57ο λεπτό. Στην 6η θέση πλέον βρίσκεται η ομάδα του Πελεγκρίνι με ρεκόρ 47-48 και 58 βαθμούς.

Εκτός οι Ακουοκού (μέσος), Καμαράσα (μέσος), Μάρτιν (τερματοφύλακας) και Μοντόγια (αμυντικός).