Θέλτα

Το ματς προϊδέαζε για ισοπαλία, η οποία θα ήταν η τρίτη στη σειρά για την Θέλτα και η τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Κανείς δεν ήταν ιδιαίτερα ικανοποιημένος μ' αυτό το αποτέλεσμα στις τάξεις της, αλλά σίγουρα θα το προτιμούσαν από την τελική έκβαση του ματς κόντρα στην Οσασούνα. Πάντως, το γεγονός πως η Θέλτα ηττήθηκε στην Παμπλόνα, μόνο δίκαιο δεν θεωρείται με βάση τις ευκαιρίες που ειχαν αμφότερες στο ματς. Η γηπεδούχος πήρε το πάνω χέρι στο ματς με γκολ του Χοσέ Αρνάιθ στο 90' και ολοκλήρωσε την ανατροπή μετά το γκολ ισοφάρισης του Ενρίκ στο 23' για το τελικό 2-1. Έτσι, το γρήγορο προβάδισμα για την ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία από το 10' με γκολ του Μίνα πήγε στράφι και η Θέλτα συνέχισε χωρίς νίκη για έκτο σερί ματς. Μάλιστα η διαφορά απο την Λεγκανές και συνεπώς την επικίνδυνη ζώνη είναι πλέον στους 4 μόλις βαθμούς.

Εκτός οι κίπερ Αλβάρεθ Κόντε και Ρούμπεν Μπλάνκο, ο Γιούνκα (Α) και ο Ντένις Σουάρες (Μ).

Bet Info - Θέλτα

Απο πέντε σερί goal/goal.

Λεβάντε

Τέσσερις σερί αγώνες χωρίς νίκη για τη Λεβάντε (0-2-2) η οποία έχει σωθεί και μαθηματικά κάτι που έχει σαφέστατα αντίκτυπο στη παρουσία της στις τελευταίες αγωνιστικές της La Liga. Πιο πρόσφατη η ήττα με 2-1 εντός απο τη Μπιλμπάο. Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό στην πρώτη τους ευκαιρία, όταν ο Βέθο δεν έδιωξε σωστά μία σέντρα των Βάσκων και ο Ραούλ Γκαρθία σκόραρε βρίσκοντας την μπάλα με τη μία. Η Αθλέτικ χτύπησε για δεύτερη φορά με τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με υπέροχη εκτέλεση έπειτα από μπαλιά του Ντε Μάρκος. Η Λεβάντε κατάφερε να μειώσει στο 71ο λεπτό με τέρμα του Μπάρντι μετά από ασίστ του Μαγιοράλ.  Με  43 βαθμούς, είναι άνετη στο +11 απο τις θέσεις παραμονής.