Θέλτα

Σε μία έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται, η Θέλτα νίκησε την Αθλέτικ Μπιλμπάο με 0-2, κάτι που καταφέρνει μετά από 14 χρόνια για το θεσμό του πρωταθλήματος. Ο Μάλο άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης στο 62′, ενώ στο 78′ ο Άσπας εκμεταλλεύτηκε τη λάθος αντίδραση της άμυνας της Αθλέτικ Μπιλμπάο, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2. Έτσι, η Θέλτα πέτυχε τη δεύτερη σερί της νίκη και ανέβηκε στη 14η θέση παίρνοντας βαθμολογική ανάσα και απόσταση από την κόκκινη ζώνη του υποβιβασμού.

Tιμωρημένος θα είναι όμως ο αμυντικός Μουρίγιο.

Bet Info - Θέλτα

5/6 G/G πρόσφατα.

Κάδιθ

H νεοφώτιστη Κάντιθ, η οποία αφού επικράτησε και της Ρεάλ στη Μαδρίτη, τώρα καθάρισε 2-1 τους Μπλαουγκράνα. Στο 8ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στην καταλανική περιοχή, ο Άλβαρο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν για το 1-0. Στο 57’ o Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Αλκαλά και κατέληξε στα δίχτυα του Λεντέσμα για το 1-1. Η ομάδα του Κούμαν όμως, γρήγορα ξανά βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 63ο λεπτό μετά από εκτέλεση αράουτ οι Λενγκλέ και Τερ Στέγκεν έκαναν άλλη μια απίθανη γκάφα και ο Νεγρέδο έκλεψε κι έκανε το 2-1 σε κενό τέρμα. Στην 6η θέση με 18 βαθμούς η Καντίθ που συνεχίζει απτόητη.