Θέλτα

Άνετη νίκη με 4-2 κατάφερε να πάρει η Θέλτα, στην έδρα της ποιοτικής Βιγιαρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν άριστα την κουρασμένη άμυνα των γηπεδούχων καταφέρνοντας να σκοράρουν τρία γκολ στο πρώτο μέρος με τους Μίνα και Μέντεθ. Μάλιστα, έκανε και το 4-1 στο 57ο λεπτό με τον Σολάρι πριν ο Μορένο διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 87ο λεπτό.  Πλέον, η ομάδα του Κουντέτ βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 50-53 και 47 βαθμούς.

Πολλά τα προβλήματα τραυματισμών για τους γηπεδούχους. Εκτός θα παραμείνουν οι Αιντό (αμυντικός), Αλβάρεζ (τερματοφύλακας), Αραούχο (αμυντικός), Μπλάνκο (τερματοφύλακας), Φερέιρα (επιθετικός), Φοντάν (αμυντικός), Μουρίγιο (αμυντικός) και Ταπία (μπακ).

Χετάφε

Και τώρα τρέχει η Χετάφε η οποία ηττήθηκε από την τελευταία του βαθμολογικού πίνακα Έιμπαρ, εντός έδρας με 1-0. Προβληματικοί για ακόμα μία αναμέτρηση οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιο γκολ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα, δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας καθώς ο Ρέσιο ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι στο 89ο λεπτό. Στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Χιμένεζ με ρεκόρ 26-41 και 34 βαθμούς.

Εκτός οι Καμπάτσο (αμυντικός), Κούτσο (επιθετικός), Ντακονάμ (αμυντικός), Ποβέδα (επιθετικός) και Τίμορ (μέσος).