Θέλτα

Την ευκαιρία να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού έχασε η Θέλτα, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Μπέτις στο  στο “Μπαλαϊδος” του Βίγκο για την 34η αγωνιστική της Primera Division σε ένα σημαντικό πισογύρισμα απέναντι σε έναν «νεκρό» αντίπαλο. Οι «Γαλιθιανοί» προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης με τέρμα του Νολίτο με σούπερ εκτέλεση φάουλ του Ισπανού επιθετικού. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν δεύτερο γκολ για να “κλειδώσουν” το ματς και έτσι έδωσαν τη δυνατότητα στους Ανδαλουσιανούς να φτάσουν στην ισοφάριση στο 79ο λεπτό με τον Μαροκινό αμυντικό, Φεντάλ έπειτα από ασίστ του Χοακίν.  Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Βίγκο έφτασε τους 34 βαθμούς,  εξακολουθεί να βρίσκεται σε μπελάδες καθώς απέχει μόλις 5 πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τιμωρημένος ο Νέστορ Αραούχο (Α), τραυματίες οι κίπερ Αλβάρεθ, Ο αμυντικός Γιούνκα και ο χαφ Σουάρεθ.

Bet Info - Θέλτα

7/10 NG προσφάτως.

Ατλέτικο Μαδριτης

Τεράστια νίκη - «ανάσα» στο κυνήγι της εισόδου της στο Champions League πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης επικρατώντας με  3-0 της Μαγιόρκα. O Αλβάρο Μοράτα είχε και πάλι τις λύσεις, καθώς σκόραρε δις για τους γηπεδούχους, φτάνοντας τα 11 τέρματα στην La Liga. Συγκεκριμένα, στο 25ο λεπτό, ο Ισπανός κέρδισε πέναλτι σκοράροντας ο ίδιος. Στο 45’+4 ο ίδιος «χτύπησε» και πάλι, αφού δεν δυσκολεύτηκε να στείλει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εκπληκτική ασίστ του Γιορέντε. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Κόκε στο 79ο λεπτό όπου με ένα πανέμορφο γκολ και τη μικρή βοήθεια της τύχης διαμόρφωσε το τελικό 3-0.  Έτσι, η Ατλέτικο ανέβηκε και πάλι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον 59 βαθμούς, 5 περισσότερους από τη Σεβίλλη και 8 από τη Βιγιαρεάλ.

Τιμωρημένος ο φορ Ντιέγκο Κόστα, σταθερά εκτός μακροχρόνια οι απουσίες της.