Θέλτα

Την έκτη φετινή της ήττα γνώρισε στην 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Θέλτα. Οι “θέλτικος” αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα σε μία αναμέτρηση όπου βρέθηκαν απ'το ξεκίνημα υπό την υπεροχή της γηπεδούχου ομάδας, στο 10' δέχθηκαν το 1-0, εννέα λεπτά αργότερα διαμαρτύρονται δίκαια για πέναλτι, στην συνέχεια δεν κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση της αντίπαλης ομάδας, στο 45' δέχθηκαν το 2-0 και χωρίς στο δεύτερο ημίχρονο να καταφέρουν κάτι αξιόλογο δέχθηκαν και την εκτός έδρας ήττα με το παραπάνω σκορ. Με τον τρόπο αυτόν, η ομάδα από το Βίγκο συμπλήρωσε δύο συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, παρέμεινε στους 21 βαθμούς και βρέθηκε στην 14η θέση της βαθμολογίας, έχοντας απόσταση πέντε πόντους από την επικίνδυνη ζώνη.

Στην αποστολή της γηπεδούχου ομάδας γι'απόψε δεν συμπεριλήφθηκαν οι Νταβίντ Κόστας (Α) και Ιάγκο Άσπας (Ε) οι οποίοι έμειναν εκτός λόγω τραυματισμών, ενώ οι Νεμάνια Ραντόγια (Μ), Εμρέ Μορ (Ε), Ρόμπερτ Μαζάν (Α), Ματίας Γένσεν (Μ) και Τζούνιορ Αλόνσο (Α) δεν κλήθηκαν από απόφαση του προπονητή.

Bet Info - Θέλτα

Μόλις δύο ήττες έχει σημειώσει στις εννέα μέχρι στιγμής αναμετρήσεις που έχει δώσει εντός έδρας για το πρωτάθλημα η ομάδα του Μιγκέλ Καρντόσο, με τις υπόλοιπες επτά αναμετρήσεις να έχουν λήξει οι τρείς με νίκη και οι τέσσερις με ισοπαλία.

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ακόμη μία ισοπαλία, την 10η φετινή της, πρόσθεσε στο ενεργητικό της στην 17η “στροφή” του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη απόψε Αθλέτικ Μπιλμπάο. Τα “λιοντάρια” υποδέχθηκαν εντός έδρας την Ρεάλ Βαγιαδολίδ σε ένα παιχνίδι όπου ξεκίνησαν δυναμικά, απέκτησαν την υπεροχή, δημιούργησαν αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία και στο 45' με εύστοχο πέναλτι του Αντούριθ πήραν πρώτα προβάδισμα στο σκορ με 1-0. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν ολοκληρωτικά. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν υπό την πίεση της φιλοξενούμενης ομάδας, δέχθηκαν αρκετές φάσεις για γκολ, στο 64' κόντεψαν να δεχθούν την ισοφάριση αλλά το δοκάρι στάθηκε εμπόδιο, όμως στο 90+2' δέχθηκαν εν τέλει το 1-1, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης κι έδωσε από έναν βαθμό και στις δύο ομάδες. Έτσι λοιπόν η ομάδα από το Μπιλμπάο μπορεί να μην κέρδισε για δεύτερη σερί αγωνιστική αλλά παρέμεινε αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι κι ανέβηκε στους 16 βαθμούς, ούσα στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα κι εντός ζώνης υποβιβασμού.

*Μεσοβδόμαδα οι Βάσκοι θα φιλοξενήσουν την Σεβίλλη για την διοργάνωση του Κόπα ντελ Ρέι.

Για το αποψινό παιχνίδι στο Βίγκο οι φιλοξενούμενοι δεν θα μπορούν να υπολογίζουν στους Μικέλ Ρίκο (Μ) και Ίνιγκο Λεκουέ (Α) λόγω τραυματισμών αλλά και στους Γεράι Άλβαρεθ (Α) και Ραούλ Γκαρθία (Μ), εφόσον αμφότεροι συμπλήρωσαν κάρτες και είναι τιμωρημένοι.

Bet Info - Αθλέτικ Μπιλμπάο

Έχοντας τον Γκαίθκα Γκαριτάνο στον πάγκο του, το σύνολο από το Μπιλμπάο παραμένει αήττητο στα τέσσερα παιχνίδια του έχοντας πετύχει δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.