Θέλτα

Ικανοποιημένη θα πρέπει να αισθάνεται με τον βαθμό της ισοπαλίας η Θέλτα, με 0-0 στην έδρα της Οσασούνα. Απείλησε ελάχιστα στην αναμέτρηση ενώ στάθηκε και τυχερή καθώς ο αντίπαλος ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια αλλά και από το σημείο του πέναλτι. Στα μεταγραφικά, ο Κουντέτ έκλεισε ως δανεικό από την Ιντερνασιονάλ τον επιθετικό Γκαγιάρδο που την περσινή χρονιά είχε 16 γκολ σε 27 ματς.

Εκτός για περίπου ένα μήνα θα μείνει ο σημαντικός Βάζκεζ (αμυντικός), δεν θα βρίσκονται στην αποστολή ο Μπαέζα (μέσος) και Φοντάν (αμυντικός).

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Αθλέτικ Μπιλμπάο η οποία κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, με 1-1 εντός έδρας κόντρα στη Μπαρτσελόνα. Ήταν πολύ καλή στο πρώτο μέρος ωστόσο κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο δεύτερο με τον Μαρτίνεζ στο 50ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, προτίμησε να παίξει άμυνα δεχόμενη την ισοφάριση στο 75ο λεπτό, σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Υπάρχει αισιοδοξία για την πορεία της ομάδας την φετινή χρονιά, στόχος αποτελεί οι θέσεις που οδηγούν στο Europa League.

Εκτός παραμένουν οι Μπερσίτσε (αμυντικός), Κάπα (αμυντικός), Κόρντομπα (επιθετικός), Νολασκοιάν (μέσος) και Παρέδες (αμυντικός).