Θέλτα

Τεράστιο βήμα σωτηρίας έκανε η Θέλτα μετά τη νίκη της με το εντυπωσιακό 4-3 μέσα στην Ουέσκα, επιβεβαιώνοντας επί της ουσίας πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση και πλέον πήρε διαφορά 11 βαθμών απο την επικίνδυνη ζώνη. Η Θέλτα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ με τον Σάντι Μίνα, αλλά η Ουέσκα απάντησε άμεσα με τον Δημήτρη Σιόβα (14’) και τον Ράφα Μιρ (16'). Ωστόσο ο Νολίτο στο 37΄ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε εντυπωσιακά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν σε θέση οδηγού με τον Ούγκο Μάγιο (52’). Η απάντηση και το 3-3 ήρθε για τους γηπεδούχους με τον Νταβίντ Φερέιρο (74’), όμως μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Φραν Μπελτράν διαμόρφωσε το τελικό 3-4 και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Βίγκο.

Tιμωρημένος ο βασικός μπακ Μάγιο. Αμφίβολος ο εξτρέμ Μορ.

Bet Info - Θέλτα

4/5 G/G πρόσφατα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Η Μπιλμπάο την προηγούμενη εβδομάδα επικράτησε δύσκολα εντός έδρας της Γρανάδα, ωστόσο σε μεσοβδόμαδο εξ' αναβολής παιχνίδι ηττήθηκε δικαίως με 2-1 απο την Ατλέτικο. Στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία στο παιχνίδι η Αθλέτικ Μπιλμπάο του Μαρθελίνο άνοιξε το σκορ. Ο Γουίλιαμς έκανε ωραία προσπάθεια και γύρισε μέσα στην περιοχή τη μπάλα με τον Ίκερ Μουνιαίν να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας και να σκοράρει στο 21ο λεπτό για το 0-1. Μετά το γκολ που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω και στις καθυστερήσεις το... πλήρωσαν, ενώ στην εκκίνηση της επανάληψης ο Σουάρες έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Δεν προλαβαίνει ο αμυντικός Μπαλενθιάγα, εκτός ο τιμωρημένος Μαρτίνες (Α).