Θέλτα

Σημαντικό βαθμό απέσπασε στο «Χοσέ Θορίγια» η Θέλτα (0-0) στο ματς με τη Βιγιαρεάλ, με το σύνολο του Βίγκο να ξεμακραίνει κατά 2 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού. Tέταρτο σερί ματς δίχως νίκη, τέταρτο σερί δίχως να σκοράρει, τα τρία εκ των τεσσάρων έχουν λήξει χωρίς σκορ! Ο Ιάγο Άσπας, εξελίχθηκε στον μοιραίο του 0-0 στην έδρα της Βαγιαδολίδ. Στο 70ό λεπτό, ένα χέρι του Αλκαράθ μέσα στην περιοχή έδωσε την ευκαιρία στον αρχηγό και ηγέτη της ομάδας του Βίγο να βάλει μπροστά τους Γαλιθιάνους από την άσπρη βούλα, αλλά ο Τζόρντι Μασίπ του είπε «όχι» και απέκρουσε καταπληκτικά το πέναλτι.

Eκτός ο κίπερ Αλβάρες και ο αμυντικός Γιούνκα.

Bet Info - Θέλτα

5 σερί under 2.5 στη La Liga.

Αλαβές

Η Αλαβές σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν πολύ σημαντικό αντίπαλο όπως είναι η Σοσιεδάδ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 59’ με τον Σάινθ ενώ στο 91ο λεπτό είχαν και δοκάρι με τον Λούκας Πέρεθ. Λίγο νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Θαλδούα της Σοσιεδάδ ενώ στο 87’ κόκκινη κάρτα είδε και ο Πίνα της Αλαβές. Στις καθυστερήσεις και πιο συγκεκριμένα στο 90+6’ ο Χοσελού σέρβιρε το δεύτερο γκολ που σημείωσε ο Αγιρεγαμπίρια για να σφραγίσει τη νίκη της Αλαβές.

Τιμωρημένοι οι Ντουάρτε (Α) και Πίνα (Μ).