Σταντάρ Λιέγης

Μετά την ήττα από την Άντερλεχτ, η Σταντάρ Λιέγης επέστρεψε στις νίκες που την διατηρούν στην κορυφή της βαθμολογίας σε απόσταση αναπνοής απο την Μπρίζ που ακολουθεί με παιχνίδι λιγότερο ωστόσο, επικρατώντας εκτός έδρας με 4-1 της Οστάνδης. Η ομάδα του  Μισέλ Πρεντόμ, ξέσπασε απέναντι στην Οστάνδη, επικρατώντας εκτός έδρας με το εντυπωσιακό 4-1. Δύο γκολ για Λιστάινε, και από ένα οι Τσίμιροτ και Μπαστιάν, χάρισαν τη νίκη στην ομάδα της Λιέγης. Ο Σακαλά είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 για τους γηπεδούχους στο 31ο λεπτό βάζοντας τους στο παιχνίδι, ωστόσο μέχρι εκεί. 5-0-2 στα φετινά επίσημα, 17-6 τέρματα, σε εξαιρετική κατάσταση.

Οι Ομπί, Αμαλά, Ντουσέν και ο Ορλάντο Σα όλοι τους απόντες.

Bet Info - Σταντάρ Λιέγης

Μόλις μία φορά έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της η Σταντάρ στα έξι τελευταία.

Γκιμαράες

Για... πλάκα επικράτησε της Άβες η Γκιμαράες που δείχνει πως είχε ανάγκη μια ευρεία νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος στην Πορτογαλία. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, πήρε το πρώτο της τρίποντο έπειτα από τις 4 πρώτες «στείρες» αγωνιστικές (0-3-1) που δεν σταύρωνε νίκη. Ακόμα και στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την ποιοτική Ρίο Άβε και παρά το οτι παρατάχθηκε με πολλές απουσίες (16 στο σύνολο τους), ο βαθμός της ισοπαλίας θεωρείται αποτυχία μιας και ο αντίπαλος έπαιζε με παίκτη λιγότερο για όλο το δεύτερο μέρος σχεδόν. Περέιρα και Ταπσομπά έδωσαν αέρα... νίκης στο ματς με την Άβες απο το ημίχρονο (ενδιάμεσα ο αντίπαλος είχε ισοφαρίσει), ενώ στην επανάληψη το ματς ήταν μονόλογος. Ροσίνια, Ροντρίγκες και Γκέδες έγραψαν τον τελικό θρίαμβο. H Γκιμαράες έχει όλα τα φόντα να πάρει βαθμό ή βαθμούς στο Βέλγιο, διαθέτει ποιότητα και εξαιρετικές μονάδες.

Τζόναθαν, Γουακάσο, Αντρέ, Μεντάριους, Γιακούμπου, όλοι τους θα χάσουν το παιχνίδι στο Βέλγιο.