Σταντάρ Λιέγης

Στο Stade Maurice Desfrasne, η φετινή εκδοχή της Σταντάρ είναι άκρως πειστική. Έχει οκτώ νίκες και μια ισοπαλία σε εννιά επίσημα ματς τόσο στα εγχώρια όσο και στην Ευρώπη! Πρόσφατα πάντως στη Jupiler League και παρά το πολύ δυναμικό της ξεκίνημα, ηττήθηκε με ανατροπή απο τη Γάνδη με σκορ 3-1. Αυτό ήταν και το ματς που έβαλε τέλος στο αήττητο της με την ομάδα της ανατολικής Φλάνδρας να μειώνει στο -2 απο το σύνολο της Λιέγης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 43’ με τον Αμαλάχ, αλλά στην επανάληψη η Γάνδη έκανε ο,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο  Μποκού στις καθυστερήσεις αστόχησε για τη Σταντάρ από τα έντεκα μέτρα. Στο Europa League πάντως έχει μείνει στους τρείς βαθμούς και το -3 απο τη 2η θέση μετά απο δύο συνεχόμενες ήττες σε Λονδίνο (κόντρα σε Άρσεναλ) και Φρανκφούρτη. Το μεγαλύτερο της πρόβλημα εντούτοις είναι πως δέχεται κατά μέσο όρο δύο γκολ ανα παιχνίδι στον όμιλο.

Ο τεχνικός των Βέλγων, Μισέλ Πρεντόμ δεν μπορεί να υπολογίζει σε δύο ποδοσφαιριστές. Στον αμυντικό Νόε Ντουσάν και στον φορ Ορλάντο Σα που προέρχονται αμφότεροι απο τραυματισμό.

Σταντάρ Λιέγης (4-2-3-1): Μιλίνκοβιτς - Βοϊβόντα, Βανέζντεν, Λαΐφης, Γκάβορι - Τσίμιροτ, Μπαστιάν - Καρσελά, Αμαλά, Λιμπόμπ- Έμοντ

Bet Info - Σταντάρ Λιέγης

6/7 πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ.

Άιντραχτ Φρ.

Διέλυσε με 5-1 τη Μπάγερν Μονάχου η Άιντραχτ παρουσιάζοντας μια απίστευτη εικόνα λίγες ημέρες πρίν την έξοδο της στη Λιέγη. Τα πάντα απλοποιήθηκαν από το 9ο μόλις λεπτό, όταν ο Μπόατενγκ έκοψε αντικανονικά καθαρή ευκαιρία για γκολ και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ήταν η στιγμή που οι παίκτες της ομάδας της Φρανκφούρτης αντιλήφθηκαν πως έχουν μια τεράστια ευκαιρία να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο. Πήρε άμεσα κεφάλι στο σκορ με τους Κόστιτς (25’) και Σο (33’) και παρά το σπουδαίο γκολ... κλάσης του Λεβαντόφσκι (37’), δεν σήκωσε ποτέ το πόδι από το γκάζι. Ο Άμπραχαμ μπήκε με κέφια και έσκισε τα δίχτυα για το 3-1 στο 49ο μόλις λεπτό, μία κεφαλιά του Χιντερέγκερ ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ενώ το τελικό 5-1 ήρθε από έναν παλιό γνώριμο (απο το πέρασμα του απο τον Πειραιά), τον Γκονζάλο Πασιένσια! Αυτή η νίκη έχει φέρει την Άιντραχτ στην 7η θέση, ωστόσο στο -5 απο τη κορυφή την ώρα που με δυο νίκες στο Europa League το σύνολο των Γερμανών έχουν φτάσει στους έξι βαθμούς στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Ο βασικός της τερματοφύλακας Κέβιν Τραπ θα απουσιάσει ενώ είναι τραυματίας ο Αλμαμί Τουρέ (Α), όπως και ο Μάρκο Ρας (Α).

Άιντραχτ (3-4-2-1): Ρόνοου - Άμπραχαμ, Χασέμπε, Χιντερέγκερ - Κόστα, Σο, Ρόντε, Κόστιτς - Καμαντά, Γκατσίνοβιτς - Πασιένσα