Στάμπαεκ

Άλλη μία ήττα για την Στάμπαεκ, με 2-1 στην έδρα της ποιοτικής Μπραν. Οι φιλοξενούμενοι παρότι ήλεγχαν το παιχνίδι αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο, «κατέρρευσαν» στο δεύτερο με αποτέλεσμα να δεχθούν δύο γκολ σε οχτώ λεπτά. Το γκολ του Μπράατεν στο 81ο λεπτό δεν άλλαξε την έκβαση του αγώνα με το τελικό σκορ να αφήνει μία πικρή γεύση στην ομάδα του Τζόνσον που βρίσκεται πλέον στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-21 και 15 βαθμούς.

Αμφίβολος ο σημαντικός Σκίτε (μέσος).

Χάουγκεσουντ

Πρόκριση στον 3ο προκριματικό του Γιουρόπα λιγκ πανηγύρισε η Χάουγκεσουντ αποκλείοντας την Στούρμ Γκρατς με συνολικό σκορ 3-2. «Χρυσό» το γκολ του Κρίγκαρντ στο 68ο της αναμέτρησης στην Αυστρία, ήταν και αυτό που εν τέλει έδωσε το πλεονέκτημα στην Νορβηγική ομάδα. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Γκρίντχαντ νίκησε με 5-1 την αδύναμη Τρόμσο, εντός έδρας «σκαρφαλώνοντας» στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-18 και 20 βαθμούς.

Εκτός λόγω ροτέσιον οι βασικοί Καραμόκο (μέσος), Νίλσεν (αμυντικός) και Στόλας (επιθετικός).