Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Σπόρτινγκ κατάφερε να νικήσει με 3-1 στην έδρα της Μπελενένσες. Όλα τα γκολ επιτεύχθηκαν στο πρώτο μέρος με τους Κόατες και Καμπράλ (δις), το δεύτερο ημίχρονο ήταν κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα. Σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Αμορίμ με ρεκόρ 45-29 και 52 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Βιέτο (μέσος), αμφίβολοι οι βασικοί Φελίπε (επιθετικός) και Ακούνια (αμυντικός).

Ζιλ Βιθέντε

Νίκη μετά από πολλές αγωνιστικές κατάφερε να πανηγυρίσει η Ζιλ Βιθέντε, με 3-0 εντός έδρας απέναντι στην αδύναμη Άβες. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση, πήραν «κεφάλι» στο σκορ με τους Γκόμεζ και Ριμπέιρο στο 10ο και 37ο λεπτό ενώ ο Λίνο συμπλήρωσε τον πίνακα των σκόρερς στο 90ο λεπτό. Στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ολιβέιρα με ρεκόρ 30-35 και 33 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνει ο βασικός Φονσέκα (αμυντικός).