Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Αγχωτική νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Σπόρτινγκ, εντός έδρας με αντίπαλο την Πάκος Φερέιρα. Οι γηπεδούχοι δεν έπεισαν ιδιαίτερα με την εμφάνιση τους καθώς ο αντίπαλος έγινε αρκετές φορές απειλητικός με τον Καμπράλ ωστόσο να καθορίζει το τελικό σκορ στην αναμέτρηση με τέρμα του στο 64ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Αμορίμ βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-28 και 46 βαθμούς.

Θα απουσιάσουν οι σημαντικοί Βιέτο (επιθετικός), Μάθιου (αμυντικός), Φελίπε (επιθετικός) καθώς και ο βασικός Μπατάλια (μέσος).

Τοντέλα

'Εμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη η Τοντέλα η οποία αυτή την φορά νίκησε με 2-0, εντός έδρα την αδύναμη Άβες. Σαφής η διαφορά ποιότητας που χωρίζει τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο μέρος και ουσιαστικά με τα δύο γκολ του Ρόναν στο 11ο και 56ο λεπτό «καθάρισαν» την αναμέτρηση. Στην 14η θέση ανέβηκε η ομάδα του Γκονζάλεζ που έχει ρεκόρ 22-30 και 29 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Μουφί (αμυντικός) και ο τιμωρημένος Ζοάο Πέδρο (μέσος).