Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η Σπόρτινγκ στο ντέρμπι ενάντια στην Πόρτο με συνέπεια να δεχθεί την ήττα με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να γίνουν απειλητικοί μπροστά από την αντίπαλη εστία βάζοντας έτσι τέλος στο αήττητο σερί που είχαν. Δίκαια τους ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ στο 1ο λεπτό, πλέον η ομάδα του Αμορίμ βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 48-32 και 59 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Φελίπε (επιθετικός), Βιέτο (μέσος) και Ακούνια (αμυντικός).

Σετούμπαλ

Ακόμα μία ήττα δέχθηκε η Σετουμπάλ, αυτή την φορά εντός έδρας κόντρα στην Φαμαλικάο με 2-1. Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν ελκυστικό ποδόσφαιρο και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Τζουμπάλ στο 24ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος δέχθηκαν γκολ «μαχαιριά» στο 89ο λεπτό, σταθερά στην προτελευταία θέση βρίσκεται η ομάδα του Βίντιγκαλ με ρεκόρ 25-43 και 30 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Γκέντες (επιθετικός) και Πιρές (αμυντικός).