Σπόρτινγκ Λισαβόνας

«Στραβοπάτησε» στο τελευταίο ματς η Σπόρτινγκ η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Φαμαλικάο με 1-1. Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες ενώ στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με αυτογκόλ του Μέντες στο 68ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε στο 82ο λεπτό με τον Παλίνια να καθορίζει το τελικό σκορ. Στα των μεταγραφών, η ομάδα του Αμορίμ μπορεί να έχασε τον Νούνο Μέντες (μπακ) ωστόσο ενισχύθηκε με τον Σαράμπια (μέσος).

Αμφίβολοι οι βασικοί Κόατες (αμυντικός), Τόμας (μέσος) και Ινάσιο (μέσος).

Πόρτο

Εύκολο έργο είχε η Πόρτο η οποία νίκησε με 3-0, εντός έδρας την Αρούκα. Μπήκε από το πρώτο λεπτό δυνατά στην αναμέτρηση με τον Ουρίμπε να ανοίγει το σκορ στο 24ο λεπτό και τον Ταρέμι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 34ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κονσεϊσάο ήταν και πάλι κυρίαρχη με τον Μαρκάνο να προσθέτει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς. Αποκτήθηκε ως ελεύθερος ο Ταβάρες (μέσος) από την Λέστερ.

Εκτός οι βασικοί Γκρούγιτς (μέσος) και Μαρτσεσίν (τερματοφύλακας).