Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Ισόπαλη σε μία δύσκολη έδρα αναδείχθηκε η Σπόρτινγκ με αντίπαλο την Γκιμαράες (2-2). Αρκετά μοιρασμένη αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν δις με τον Σποράρ στο 18ο και 51ο λεπτό χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πάρουν και την νίκη, δεχόμενοι την ισοφάριση ισάριθμες φορές. Πλέον η ομάδα του Φέρο Ντος Σάντος βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-28 και 43 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο σημαντικός Φελίπε (επιθετικός).

Πάκος Φερέιρα

Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα αμυντικά κενά του αντιπάλου και έτσι η Πάκος Φερέιρα κατάφερε να νικήσει 3-2 στην έδρα της άκρως ποιοτικής Ρίο Άβε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με τους Αμαράλ και Τανκέ στο 12ο και 14ο λεπτό αντίστοιχα ενώ παρότι έμειναν με 10 παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο κατάφεραν να σκοράρουν ακόμα ένα καθοριστικό γκολ με την «χρυσή» αλλαγή τον Μπρούνο Σάντος. Η ομάδα του Μιγκέλ βρίσκεται στην 16η θέση με ρεκόρ 21-36 και 25 βαθμούς.

Εκτός θα παραμείνει ο τιμωρημένος και ημιβασικός Τέλες (αμυντικός) καθώς και οι αναπληρωματικοί Μουρίγιο (επιθετικός) και Βέρζα (τερματοφύλακας).