Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Σπόρτινγκ, αυτή την φορά με 2-1 στην έδρα της Μπελενένσες. Προηγήθηκε με ωραίο γυριστό του Τόμας, ισοφαρίστηκε εννιά λεπτά αργότερα ενώ στο 24ο λεπτό ο Ζοάο Μάριο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με όμορφη εκτέλεση πέναλτι στην κάτω δεξιά γωνία. Απέκρουσε πέναλτι ο Άνταν, δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος. Σταθερά πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα η ομάδα του Αμορίμ με ρεκόρ 26-8 και έχοντας 29 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Καμπράλ (επιθετικός), Ριστόφσκι (αμυντικός) και Φεντάλ (αμυντικός).

Μπράγκα

Εμφατική εμφάνιση και νίκη στην έδρα της Μποαβίστα κατάφερε να πάρει η Μπράγκα, με 4-1. Πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο μέρος όπου μπόρεσε να σκοράρει τρία τέρματα με τους Παουλίνιο, Μαδέιρο και Χόρτα. Στο δεύτερο μέρος έριξε τον ρυθμό, έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο για να σκοράρει δίχως όμως να αλλάξει κάτι στην τελική έκβαση της αναμέτρησης. Σταθερά στην 4η θέση βρίσκεται η ομάδα του Καρβαλχάλ με ρεκόρ 21-10 και έχοντας 24 βαθμούς.

Πολλά τα προβλήματα απουσιών για τους φιλοξενούμενους. Πιο συγκεκριμένα, τραυματίες συνεχίζουν οι Φόντε (επιθετικός), Μούρα (επιθετικός) και Γκαλένο (μέσος). Θετικοί στον ιό βρέθηκαν οι βασικοί Κάρμο (αμυντικός), Βιανά (αμυντικός) και Κάστρο (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Τορμένα (αμυντικός). Αμφίβολος ο Σεκιέιρα (αμυντικός).