Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Νίκη στο Λιγκ Καπ πήρε η Σπόρτινγκ, με 2-0 στην έδρα της αδύναμης Ζιλ Βιθέντε. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, «στραβοπάτησε» απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, στην ίδια έδρα χάνοντας με 3-1. Κακό δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε η ομάδα του Σίλας που πλέον βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-15 και 20 βαθμούς.

Μπατάλια (αμυντικός) και Ακούνια (μπακ) κρίνονται σημαντικές απουσίες.

Μορεϊρένσε

Παρουσίασε καλή εικόνα μετά από αρκετό καιρό η Μορεϊρένσε καταφέρνοντας να πάρει τους τρεις βαθμούς, εντός έδρας απέναντι στην Άβες με 3-2. Εκμεταλλεύτηκαν πλήρως το γεγονός πως ο αντίπαλος αγωνιζόταν από το 13ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, ξεχώρισε ο Αμπρέου όπου με δύο γκολ έβαλε τις «βάσεις» για μία πολύ σημαντική επικράτηση, φέρνοντας την ομάδα στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-17 και 14 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός και τιμωρημένος Σοάρες (αμυντικός), Τζόναταν (επιθετικός) και Λουίζ Ενρίκε (μέσος) δεν επηρεάζουν.