Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να επιστρέψει στα τρίποντα η Σπόρτινγκ, με 1-0 στην έδρα της Εστορίλ. Η ομάδα του Αμορίμ κυριάρχησε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης καταφέρνοντας να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πόρο στο 67ο λεπτό. Περιμένει ακόμα πολλά ο Πορτογάλος τεχνικός από τον ποιοτικό Σαράμπια, με τον Ισπανό να χρειάζεται χρόνο προσαρμογής.

Εκτός παραμένει ο σταρ της ομάδας Γκονσάλβες (μέσος) και ο σημαντικός Ινάσιο (μέσος).

Μαρίτιμο

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Μαρίτιμο, αυτή τη φορά στην έδρα της ποιοτικής Φαμαλικάο με 0-0. Οι φιλοξενούμενοι ουδέποτε κατάφεραν να απειλήσουν στην αναμέτρηση ενώ στάθηκαν και τυχεροί καθώς οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν από το σημείο του πέναλτι στο 59ο λεπτό. Δεν είχε ευκαιρία στον στόχο η ομάδα του Βελάζκεζ που θέλει ακόμα πολύ δουλειά για να δείξει ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο.

Εκτός οι αναπληρωματικοί Τζοέλ (επιθετικός) και Μπελτράμ (επιθετικός).