Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Νίκησε με το αγχωτικό 1-0 την Ρόζενμποργκ, εντός έδρας χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της χάρις σε γκολ του κορυφαίου Μπολασιέ στο 70ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η Σπόρτινγκ με τον Σίλας στον πάγκο, πέτυχε την πρώτη της νίκη, με το ίδιο σκορ αυτή την φορά στην έδρα της Άβες, «σκαρφαλώνοντας» στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-9 και 11 βαθμούς.

Μπατάλια (αμυντικός) και Καμπράλ (μέσος) δεν επηρεάζουν.

Γκιμαράες

Παρότι εντυπωσίασε με την εμφάνιση της στο «Έμιρειτς» δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα στο τέλος με 3-2 για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ. Η Γκιμαράες προηγήθηκε δις στην αναμέτρηση, ωστόσο την «πλήγωσαν» οι δύο φοβερές εκτελέσεις φάουλ του Νικολάς Πεπέ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, δεν εντυπωσίασε νικώντας ωστόσο στο 94ο λεπτό χάρις σε γκολ του Ταπσόμπα την Πάκος Φερέιρα με 1-0, εντός έδρας. Η ομάδα του Βιειρά βρίσκεται πλέον στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-8 και 12 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Αζίζ (μέσος), αναμένεται να λείψουν οι σημαντικοί Σακό (επιθετικός) και Εβανγκελίστα (μέσος).