Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Άλλη μία απογοητευτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σπόρτινγκ η οποία δέχθηκε την ήττα με 3-1 στην έδρα της Φαμαλικάο. Δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της σε κανένα σημείο του αγώνα, βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ χωρίς να καταφέρει ποτέ να φανεί ανταγωνιστική. Νέος προπονητής πλέον της ομάδας ο Ρούμπερ Αμορίν, βρίσκεται σταθερά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 35-26 και 39 βαθμούς.

Μάθιου (αμυντικός), Ριμπέιρο (τερματοφύλακας) και Φελίπε (επιθετικός) αποτελούν τρεις σημαντικές απουσίες.

Άβες

Έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη η Άβες η οποία αυτή την φορά δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Πάκος Φερέιρα. Ανταγωνιστικοί μόνο για ένα ημίχρονο ήταν οι γηπεδούχοι που το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν με τον Τζούνιορ στο 44ο λεπτό. Η «αρμάδα» του Μάντα Σάντος βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα 23-45 και 13 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Σίμουνετς (αμυντικός), Μίλος (αμυντικός) αμφότεροι αναπληρωματικοί ενώ θα λείψει και ο σημαντικός Μοχαμάντι (επιθετικός).