Ρεάλ Σοσιεδάδ

Η Σοσιεδάδ πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μπέτις και βρίσκεται στην κορυφή με 11 βαθμούς, όσους έχει και η Βιγιαρεάλ. Ματς με ρυθμό, φάσεις και ενίοτε δυνατές μονομαχίες μπροστά στις δύο εστίες, το πρώτο μέρος έδειχνε ότι θα περάσει... αναίμακτα. Αλλά ο Ογιαρθάμπαλ είχε αντίθετη γνώμη και έδωσε την ασίστ στον Πόρτου στο 43ο λεπτό για το 1-0. Ένα γκολ που έδωσε άγρια ομορφιά στο ματς, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω στην επανάληψη. Η Μπέτις συνέχιζε να πιέζει, προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά την πάτησε ένα τέταρτο πριν το φινάλε με τον Ογιαρθάμπαλ να σκοράρει με πέναλτι στο 74ο λεπτό, κλειδώνοντας τη δευτερη σερί νίκη για την Σοσιεδάδ στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88' ο Γιανουζάι από ασίστ του Ισάκ. Την Πέμπτη δοκιμάστηκε στην έδρα της Ριέκα για το Γιουρόπα για να περάσει ευκολότερα απο ο,τι δείχνει το τελικό σκορ, με 0-1.

Σίγουρα εκτός οι χαφ Σανγκαλί και Ιγιαραμέντι. Θα λείψει και ο φορ Μερκελάνζ.

Bet Info - Ρεάλ Σοσιεδάδ

Aπο πέντε σερί NG η Σοσιεδάδ στα πιο πρόσφατα της ματς.

Ουέσκα

Μπήκε νοθρά στο παιχνίδι κόντρα στη Βαγιαδολίδ και βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ απο νωρίς.  Μάλιστα, αν δεν υπήρχε ο κίπερ Ρομπέρτο, η Ουέσκα θα γύριζε ολικά το παιχνίδι. Ουσιαστικά ο Ισπανός δεν κατάφερε να κάνει κάτι στο φοβερό γκολ του Ράφα Μιρ στο 52′, ενώ στο τέρμα ισοφάρισης του Σάντρο, πρώτα απομακρύνει την μπάλα σε φοβερό σουτ, αλλά η άμυνα… κοιμήθηκε και ο συμπατριώτης του στράικερ ισοφάρισε σε 2-2. Η πίεση της Ουέσκα ωστόσο ήταν μεγάλη στα τελευταία λεπτά και ο Ρομπέρτο χρειάστηκε να σώσει ακόμα και σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή. Με πέντε βαθμούς σε έξι ματς, έχει πέντε ισοπαλίες σε έξι παιχνίδια!

Εκτός ο αμυντικός Λόπεθ και λόγω του ιού ο αμυντικός Ρίκο.