Ρεάλ Σοσιεδάδ

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της Χώρας των Βάσκων καθώς επικράτησε με 1-0 στο «Σαν Μαμές» χάρη στο γρήγορο γκολ του Πορτού. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και πήραν μια αρκετά δίκαιη νίκη που την διατηρεί στην 3η θέση της βαθμολογίας και έχει στόχο να διατηρηθεί στην τετράδα.  Πρώτη νίκη της Σοσιεδάδ στο «Σαν Μαμές» μετά από πέντε αποτυχημένες προσπάθειες.

Εκτός ο κίπερ Μογιά, ο αμυντικός Θαλντούα και οι χαφ Σανγκαλί, Γιανουζάι, Σίλβα.

Bet Info - Ρεάλ Σοσιεδάδ

Απο τέσσερα σερί εντός έδρας under 2.5 στο πρωτάθλημα.

Οσασούνα

Για ένατο στη σειρά παιχνίδι η Οσασούνα έμεινε μακριά από τη νίκη (3 ισοπαλίες, 6 ήττες), παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην Αλαβές, στο ματς που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη LaLiga. Η ομάδα της Παμπλόνα, που έχει να νικήσει από τις 24 Οκτωβρίου (1-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο), βρέθηκε από νωρίς με παίκτη λιγότερο, μόλις στο 8ο λεπτό, παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 68' με τον Τόρες, όμως δεν μπόρεσε να το συντηρήσει για περισσότερο από 8 λεπτά, καθώς ο Λούκας Πέρεθ με πέναλτι στο 76' έφερε το ματς στα ίσα, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην Αλαβές.

Τραυματίες ο αμυντικός Ρονκάλια και ο χαφ Τορό, τιμωρημένος ο μέσος Ρούμπεν Γκαρσία.