Ρεάλ Σοσιεδάδ

Την καταπληκτική της πορεία στη La Liga συνεχίζει η Ρεάλ Σοσιεδάδ, νικώντας την κακή μέχρι στιγμής φέτος Θέλτα με σκορ 4-1 και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Oι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό με τον  Νταβίντ Σίλβα ενώ ο Ογιαρθάμπαλ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 34΄ με τη μπάλα να του κάνει το χατίρι.Στο 54΄ ο Πόρτου εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας, έκλεψε τη μπάλα και πάσαρε στον Γουίλιαν Χοσέ για να κάνει αυτός το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Θέλτα ήταν να μειώσει προσωρινά στο 77΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιάγο Άσπας, όμως στο 81΄ ο Γουίλιαν Χοσέ σκόραρε πάλι σε συνεργασία με τον Πόρτου για το τελικό 4-1.Την Πέμπτη οι Ισπανοί αν και δυσκολεύτηκαν επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 της Αλκμάαρ και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης.

Εκτός ο αμυντικός Ελουστόνδο.

Bet Info - Ρεάλ Σοσιεδάδ

4/5 NG πρόσφατα εντός έδρας.

Γρανάδα

Παρότι αγωνιζόταν για 75 λεπτά με δέκα παίκτες, η Γρανάδα κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (1-1) από τη Λεβάντε για την 8η αγωνιστική της La Liga που βρίσκεται στην 6η θέση και το -3 απο τη κορυφή με αγώνα λιγότερο μάλιστα. Η Γρανάδα πήρε νωρίς το προβάδισμα με τον Ματσίς μόλις στο 8ο λεπτό. Ωστόσο, στο 15ο λεπτό ο Γκοναλόν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ροσίνα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν ασταμάτητα και στο 33ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση με τον Βέθο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-1. Την Πέμπτη οι Ανδαλουσιάνοι για την 3η αγωνιστική του Europa League επικράτησαν με 2-0 στην έδρα της Ομόνοιας και έμεινε στη κορυφή με 7 βαθμούς.