Ρεάλ Σοσιεδάδ

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για το ισπανικό πρωτάθλημα, η Σοσιεδάδ υποτάχθηκε στην έδρα της Χετάφε γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Οι γηπεδούχοι έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάιμε Μάτα επικράτησαν με 2-1 . Κατάφεραν να προηγηθούν με εκτέλεση πέναλτι του Μάτα στο 20', σκορ με το οποίο τελείωσε και το ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γιανουζάι στο 55', αλλά ο Μάτα δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 83' διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Η Σοσιεδάδ έμεινε στους 47 βαθμούς και την 7η θέση, αλλά πλέον κινδυνεύει η θέση της στο Europa League, καθώς μπορεί να βρεθεί έστω και προσωρινά εκτός των πρώτων θέσεων.

Γνωστά τα προβλήματα της.

Bet Info - Ρεάλ Σοσιεδάδ

3/4 under 2.5 προσφάτως εντός έδρας.

Εσπανιόλ

Τρίτη σερί ήττα για τη καταδικασμένη Εσπανιόλ, αυτή τη φορά απο τη Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0 εντός έδρας. Οι Μαδριλένοι κέρδισαν χάρη σε γκολ του Κασεμίρο, το οποίο ήρθε με πλασέ, μετά από καταπληκτική ασίστ με τακουνάκι από τον Μπενζεμά, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Μια Εσπανιόλ που μετά από αυτή την ήττα, όλα δείχνουν πως δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Εκτός ο αμυντικός Γκόρντον και ο φορ Φερέιρα.