Ρεάλ Σοσιεδάδ

Οι Νυχτερίδες, λύγισαν τους (αήττητους πριν αυτό το ματς) Βάσκους στο Anoeta παίρνοντας σημαντική ανάσα. Το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις ομάδες να είναι καλά οργανωμένες σε βαθμό που να μην θυμίζει La Liga. Οι γηπεδούχοι του Ιμανόλ Αλγουαθίλ είχαν ευκαιρία στο πρώτο μέρος με scorpion-kick του Ισάκ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και το 0-0 φαινόταν εξαιρετικά πιθανό να μείνει μέχρι το τέλος. Τελικά δεν έγινε έτσι καθώς στο 75’ ο Βας βρήκε με τρομερή μπαλιά στα αριστερά τον Γκαγιά και εκείνος γύρισε στη μικρή περιοχή στον Μάξι Γκόμες που είχε εύκολο έργο για το 0-1 με το 3ο του γκολ στη σεζόν. Στο 95’ ακυρώθηκε σωστά γκολ της Σοσιεδάδ ύστερα από χρήση VAR, για χέρι του Ελουστόντο.

Εκτός ο χαφ Γιανουζάι , σταθερά γνωστά τα υπόλοιπα προβλήματα της.

Bet Info - Ρεάλ Σοσιεδάδ

4/5 NG πρόσφατα.

Χετάφε

Με τον Ισπανό επιθετικό Άνχελ να βρίσκει δίχτυα δις, η Χετάφε επικράτησε εύκολα με σκορ 3-0 της Μπέτις και διπλασίασε τις νίκες της στην La liga. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη απλώς διαχειρίστηκαν το προβάδισμα. Στο 13' ο Άνχελ άνοιξε το σκορ με φανταστικό γυριστό σουτ, στο 39' ο Κουκουρέγια πέτυχε ακόμη ένα πανέμορφο γκολ με μακρινό σουτ και τρία λεπτά αργότερα "χτύπησε" ξανά ο Άνχελ, με τη Χετάφε να εκμεταλλεύεται τραγικό λάθος της Μπέτις. Στους 7 βαθμούς η Χετάφε με δύο νίκες και μία ισοπαλία στο ξεκίνημα της La liga.