Σλοβακία

Δέχθηκε την ήττα στο πρώτο ματς του ομίλου για τον θεσμό του Nations league, με 1-0 εκτός έδρας από την δυνατή Ουκρανία. Δεν έπαιξε το ποδόσφαιρο που μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, δεν έδειξε καμία διάθεση για την δημιουργία φάσεων. Με την Ουκρανία πλέον να βρίσκεται μόνη πρώτη με 6 βαθμούς, η Σλοβακία πλέον θα παλέψει για να μην υποβιβαστεί καθώς δεν έχει πολλές πιθανότητες πρόκρισης. Υπάρχει ποιότητα στους γηπεδούχους με τους Μακ, Χάμσικ και Βάις να αποτελούν τους βασικούς «πυλώνες» της εθνικής.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

(4-2-3-1): Ντουμπράβκα – Χουμποκάν, Σκρίνιερ, Σκρτελ, Σάτκα – Λομπότκα, Κούσκα – Βάις, Χαμσίκ, Μακ – Νέμετς.

Τσεχία

Ήττα στην πρεμιέρα και για την Τσεχία η οποία έχασε εντός έδρας εναντίον της Ουκρανίας με τελικό σκορ 2-1. Προηγήθηκε με τον επιθετικό της Ρόμας Σικ μόλις στο 4ο λεπτό, αλλά στην συνέχεια η Ουκρανία έκανε ολοκληρωτική ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο 93ο λεπτό έπειτα από γκολ του Ζιντσένκο. Στο τελευταίο –χρονικά- ματς δέχθηκε ταπεινωτική ήττα σε φιλικό απέναντι στην Ρωσία εκτός έδρας με τελικό σκορ 5-1. Πολλά τα αμυντικά προβλήματα για τους Τσέχους οι οποίοι δέχθηκαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

(5-3-2): Βάσλικ – Μπόριλ, Μπράμπεκ, Κάλας, Γκέμπρε, Καντέμπαρεκ – Χουσπάουερ, Σούσεκ, Σίκορα – Κρμνέσικ, Σικ.