Σκωτία

Μεγάλη πρόκριση στον τελικό των προκριματικών του EURO 2020 πήρε η Σκωτία πριν τρεις ημέρες, καθώς νίκησε στα πέναλτι με 5-3 το Ισραήλ και ενώ το ματς έληξε με 0-0 στην κανονική διάρκεια. Στα του Nations League, η ομάδα του Κλαρκ νίκησε στην έδρα της Τσεχίας των πολλών απουσιών, με 2-1 χάρις στα γκολ των Ντιούκς και Κρίστι στο 27ο και 52ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εκτός ο σημαντικός Φόρεστ (μέσος) καθώς και ο ΣνόντΓκρας (μέσος) ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξανακλειθεί στην εθνική.

Σλοβακία

Πρόκριση στα τελικά των προκριματικών του EURO 2020 πήρε και η Σλοβακία, και αυτή στα πέναλτι, με 4-2 απέναντι στην Ιρλανδία. Στα του Nations League, η «αρμάδα» του Χαπάλ αναδείχθηκε ισόπαλη στο Ισραήλ με 1-1 καθώς ισοφαρίστηκαν στο 91ο λεπτό με τον Ελμκίς, βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-4 και μόλις 1 βαθμό.

Εκτός ο βασικός Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας).