Σεβίλλη

Σε μία μοιρασμένη αναμέτρηση, Ρεάλ Σοσιεδάδ και Σεβίλλη αναδείχθηκαν ισόπαλες δίχως να καταφέρει καμία να σκοράρει κάποιο γκολ (0-0). Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ' ολοκλήρου στην Ρεάλ Σοσιεδάδ με τον Ογιαρθάμπαλ να αστοχεί από την άσπρη βούλα στο 27ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, η «αρμάδα» του Λοπετέγκι ανέβασε τις γραμμές της, απείλησε, δίχως ωστόσο να μπορέσει να βρει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη.

Δεν υπάρχουν απουσίες ή προβλήματα τραυματισμών.

Βαλένθια

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα δέχθηκε η Βαλένθια, με 2-1 εντός έδρας, στο ντέρμπι κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «νυχτερίδες» κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο καταφέρνοντας μάλιστα να ανοίξουν το σκορ στο 66ο λεπτό. Ωστόσο, στη συνέχεια η «αρμάδα» του Μπορντάλας ήταν απογοητευτική τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα, δεχόμενη δύο τέρματα μέσα σε δύο λεπτά.

Σίγουρα εκτός οι Γκάγια (αμυντικός) και Τσερίσεβ (μέσος). Αμφίβολοι οι σημαντικοί Κορέια (αμυντικός) και Σολέρ (μέσος).