Σεβίλλη

Τα είχε όλα τα ντέρμπι ανάμεσα σε Ρεάλ και Σεβίλλη με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2 στη Μαδρίτη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο ματς με όμορφη ενέργεια του Φερνάντο στο 22ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο, δέχθηκε την ισοφάριση στο 67ο λεπτό ωστόσο είχε και πάλι απάντηση έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράκιτιτς σε μία περίεργη φάση όπου και ο διαιτητής γύρισε την φάση πίσω. Το τελικό σκορ ωστόσο καθορίστηκε στο 94ο λεπτό όταν και η μπάλα κόντραρε πάνω στον Αζάρ μπερδεύοντας τον Μπούνου. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Λοπετέγκι με ρεκόρ 51-29 και 71 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Βαλένθια

Επιστροφή στις νίκες για τη Βαλένθια, με 3-0 εντός έδρας κόντρα στη Βαγιαδολίδ. Οι γηπεδούχοι, αν και δεν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση, κατάφεραν να είναι απόλυτα εύστοχοι με τον Γκόμεζ να ανοίγει το σκορ στο 46ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά στο 48ο λεπτό με τον Κορέιρα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 89ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Τσερίσεβ. Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Βόρο με την ομάδα του πλέον να βρίσκεται στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 46-51 και 39 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν ούτε εδώ προβλήματα τραυματισμών.