Σεβίλλη

Δεν παρουσιάστηκε σοβαρή στα πρώτα λεπτά της εντός έδρας αναμέτρησης απέναντι στην Εσπανιόλ αλλά τελικά το πάλεψε και οδήγησε το ματς στην ανατροπή νικώντας εν τέλει με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο έπειτα από σουτ του Ιγκλέσιας στο 38ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε ο Μπεν Γιεντέρ και αυτό ήταν κάτι που άλλαξε την εικόνα της ομάδας. Ο ι γηπεδούχοι αρχικά ισοφάρισαν με τον Μερκάδο στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης και τελικά οδηγήθηκαν στην ανατροπή στο 89ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Μπανέγκα και τελείωμα του Μπεν Γιεντέρ. Πλέον η Σεβίλλη βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-14 και 23 πόντους και όλοι στην ομάδα ελπίζουν για ανάλογη συνέχεια.

Επιστροφή για τον Κιάερ (στόπερ), συνεχίζει εκτός ο Γκοναλόν ( μέσος) ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμούς την φετινή χρονιά.

Ρεάλ Βαγιαδολίδ

Έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη η Βαγιαδολίδ που αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της με 0-0 κόντρα στην Εϊμπάρ. Το ματς κύλησε χωρίς πολλές φάσεις καθώς το έργο των ποδοσφαιριστών γινόταν πιο δύσκολο λόγω της έντονης βροχόπτωσης και του «ταλαιπωρημένου» αγωνιστικού χώρου. Παρόλα αυτά η νεοφώτιστη ομάδα τα πηγαίνει περίφημα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-9 και 17 βαθμούς και ουσιαστικά φαίνεται να επιζητεί το κάτι παραπάνω από την απλή παραμονή στην κατηγορία.

Σημαντικές οι απουσίες για τους φιλοξενούμενους. Εκτός δράσης για έναν μήνα ο Χάβι Μογιάνο (μπακ), συνεχίζει τραυματίας ο Ιβι (μέσος) ενώ αμφίβολος δίνεται ο βασικός Κίκο Ολίβας (στόπερ).