Σεβίλλη

Δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί το τίτλο της στο Europa League η Σεβίλλη καθώς μετά και την νίκη της στην έδρα της Κράσνονταρ με 2-1, βρίσκεται οριστικά στους «16» του Champions League. Έπαιξαν αρκετά καλά οι Ισπανοί οι οποίοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 4ο λεπτό με τον Ράκιτιτς και να «κλειδώσουν» τους τρεις βαθμούς με τον Μουνίρ στο 95ο λεπτό. Έτσι, η ομάδα του Λοπετέγκι βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε ισοβαθμία με την πρωτοπόρο Τσέλσι, με ρεκόρ 6-3 και έχοντας 10 βαθμούς. Στα του πρωταθλήματος, κατάφερε να πάρει δύσκολο διπλό στην έδρα της Ουέσκα, με 1-0 χάρις σε γκολ του Εν Νεσίρι που βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση εδώ και έναν μήνα, έχοντας σκοράρει πέντε γκολ στα τελευταία έξι ματς.

Εκτός οι σημαντικοί Σούσο (μέσος), Ιντρίσι (μέσος) καθώς και οι θετικοί στον Covid-19 Μπόνο (τερματοφύλακας) και Κάρλος Φερνάντεζ (αμυντικός).

Τσέλσι

Πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League πήρε για δεύτερη διαδοχική χρονιά η Τσέλσι η οποία νίκησε την προηγούμενη αγωνιστική με 2-1, στην Γαλλία την Ρεν. Πήρε «κεφάλι» στο σκορ με όμορφο τελείωμα του Οντόι, πιέστηκε, ισοφαρίστηκε όμως ο Ζιρού είχε τον τελευταίο λόγο καθώς με κεφαλιά στο 91ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, αναδείχθηκε ισόπαλη για το πρωτάθλημα, στο λονδρέζικο ντέρμπι απέναντι στην Τότεναμ με 0-0. Πολύ λίγες οι καλές φάσεις στην αναμέτρηση, οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με την ισοπαλία, έχασε πολύ καλή ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στα τελευταία λεπτά ο Ζιρού. Πλέον οι «μπλε» βρίσκονται στην 3η θέση της Premier League με ρεκόρ 22-10 και 19 βαθμούς.

Επέστρεψαν οι Πούλισικ (μέσος) και Γκίλμουρ (μέσος) δεν υπάρχει πλέον κανένα πρόβλημα για την ομάδα του Λάμπαρντ.