Σεβίλλη

Η Σεβίλλη πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, μετέτρεψε το ντέρμπι με τη Χετάφε σε θρίαμβο και έφυγε νικήτρια από το «Αλφόνσο Πέρεθ» με σκορ 3-0. Ακόμη κι αν είχε εμφανέστατα σημάδια κόπωσης απο το πρώτο παιχνίδι με τη Κλούζ, έκανε περίπατο. Οι Ανδαλουσιανοί ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Οκάμπος στο 43′ και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το δεύτερο 45λεπτο, βρίσκοντας άλλες δύο φορές δίχτυα. Φερνάντο στο 67′ και Κουντέ στο 75′, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην Σεβίλλη, για το τελικό 0-3. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Χούλιεν Λοπετέγκι προσπέρασε τη Χετάφε (στο +1) και ανέβηκε στην τρίτη θέση της La Liga. Στα της Ευρώπης, έμεινε στο 0-0 με την αξιόμαχη Κλουζ στο «Ramón Sánchez-Pizjuán» και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 1-1 στο πρώτο παιχνίδι στη Ρουμανία, πήρε το εισιτήριο για τους «16» του φετινού Europa League, χάρη στο εκτός έδρας γκολ του πρώτου παιχνιδιού.

Τιμωρημένος ο χαφ Τζοάν Τζόρνταν, τραυματίας ο κίπερ Βάτσλικ.

Bet Info - Σεβίλλη

Προέρχεται απο τρία σερί over 2.5 στο πρωτάθλημα.

Οσασούνα

Τραγική η εμφάνιση της Οσασούνα τη περασμένη αγωνιστική που ηττήθηκε με κάτω τα χέρια (0-3) απο τη Γρανάδα. Ο Ματσίς πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη με τον Φουλκιέ. Όλα τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους μπήκαν στο πρώτο μέρος, πιο κοντά στο να σκοράρει κι άλλα τέρματα η Γρανάδα στην επανάληψη. Στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη, δύσκολα να κινδυνέψει.

Τιμωρημένος ο Νάτσο Βιδάλ (Α). Τραυματίες οι χαφ Μερίντα και Μονκαγιόλα. Εκτός ο αμυντικός Νάβας (Α).