Σεβίλλη

Πεσμένη η Σεβίλλη στα τελευταία της παιχνίδια, μετρώντας τρείς ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο με πιο πρόσφατη αυτή απο την Έλτσε με 2-1. Παρότι ο Ζουλέν Λοπετέγκι έκανε 9 αλλαγές σε σχέση με τον καταστροφικό επαναληπτικό της Βαρκελώνης, η Σεβίλλη έμοιάζε άδεια από ενέργεια και ιδέες απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιζε για την ζωή του. Η Έλτσε κατάφερε να εξουδετερώσει τα όπλα των Ανδαλουσιανών και χτύπησε στην επανάληψη. Με δύο γκολ από Ραούλ Γκούτι (71’) και Καρίγιο (78’) έριξε στο καναβάτσο την Σεβίλλη που το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με τον Ντε Γιονγκ (90’) σε ένα αποτέλεσμα που την διατηρεί στο -10 από την κορυφή, αλλά ουσιαστικά ψαλιδίζει τις όποιες ελπίδες τίτλου.

Εκτός ο στόπερ Κάρλος.

Bet Info - Σεβίλλη

4/5  ΝG πρόσφατα εντός έδρας.

Ρεάλ Μπέτις

Σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Αλαβές η Μπέτις που αποσπάστηκε στους 5 βαθμούς από την 7η Βιγιαρεάλ, στο πέρας της περασμένης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο όταν στο 12ο λεπτό προηγήθηκαν με 0-1 χάρη στον Γιοσέλου και στο 24‘ με 0-2 με γκολ του Μέντεζ. Η Μπέτις, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή. Στο 61ο λεπτό ο Ιγκλέσιας μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. H ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε στην ισοφάριση με τον Χοακίν στο 81′, ο οποίος πήρε την κεφαλιά στην εκτέλεση κόρνερ του Κανάλες. Το 3-2 έγινε πραγματικότητα στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Μπόρχα Ιγκλέσιας μέσα από την περιοχή, έπειτα από ωραία σέντρα του Έμερσον.