Σεβίλλη

Σε μια πολύ σημαντική αναμέτρηση, η Σεβίλλη επικράτησε της Μπιλμπάο εκτός έδρας με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι, με το τρίποντο αυτό, έφυγαν στο +6 από την πέμπτη Βιγιαρεάλ στη μάχη που δίνουν για την ευρωπαϊκή έξοδο. Κάπως έτσι η Αθλέτικ, ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με τέρμα του Κάπα στο 28'. Ένα γκολ που διαχειρίστηκε αρκετά καλά με αποτέλεσμα να πάει μπροστά στα αποδυτήρια, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να πετύχει δύο τέρματα και να πάρει το προβάδισμα. Πρώτα στο 70' ο Μπανέγκα έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο 74' ο σκόρερ του 1-1 έδωσε ασίστ στον Ελ Χανταντί ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Με αυτή τη νίκη η Σεβίλλη έφτασε τους 63 βαθμούς, έξι περισσότερους από την πέμπτη Βιγιαρεάλ.

Όλοι μέσα στην αποστολή των Σεβιγιάνων.

Bet Info - Σεβίλλη

Απο τέσσερα σερί under 2.5 εκτός έδρας.

Μαγιόρκα

Η Μαγιόρκα μετά απο μια σπουδαία νίκη κόντρα στη Λεβάντε με 2-0 και έπειτα απο την πέμπτη σερί ήττα της Αλαβές που παραπαίει, η Μαγιόρκα δείχνει βάσιμες ελπίδες για τη σωτηρία της. Η ομάδα από τις Βαλεαρίδες Νήσους κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 40′ όταν ο Ερνάντεζ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και πέτυχε το 1-0. Στην επανάληψη, η Μαγιόρκα τα… χρειάστηκε, αφού παρότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κανένα βαθμολογικό κίνητρο, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με τους Ρότζερ και Μοράλες, στο 51’ και στο 67’, αντίστοιχα. Ωστόσο, αφού δεν σημειώθηκε το 1-1, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-0, έξι λεπτά πριν τη λήξη, μετά από φάση διαρκείας και σκόρερ τον Κούμπο, «καθάρισαν» το «τρίποντο» .