Σεβίλλη

Με νίκη (3-1) από τον… πάγκο ξεκίνησε η Σεβίλλη τις υποχρεώσεις της στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα. Με εμφανή την κούραση από την υπερπροσπάθεια της Πέμπτης (24/9) απέναντι στη Μπάγερν για το Σούπερ Καπ, οι κυπελλούχοι Ευρώπης βρέθηκαν να χάνουν στην έδρα της νεοφώτιστης Κάντιθ, από γκολ του Σάλβι Σάντσεθ στο 48΄. Ο Χουλέν Λοπετέγκι έκανε μαζεμένες αλλαγές και δικαιώθηκε, καθώς δύο από τους παίκτες που έριξε στο ματς «γύρισαν» το παιχνίδι. Ο Ντε Γιονγκ ισοφάρισε στο 66΄ με κεφαλιά και ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι στο 90΄ έδωσε προβάδισμα στους Ανδαλουσιάνους, με τον Ράκιτιτς να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις, με το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στη Σεβίλλη.

Δεν υπάρχουν σημαντικές απουσίες, θα κάνει ροτέισον απόψε.

Bet Info - Σεβίλλη

Aπο έξι σερί G/G.

Λεβάντε

Η Λεβάντε «έσπασε» το ρόδι και πέτυχε την πρώτη της νίκη έπειτα από ανατροπή στην έδρα της Οσασούνα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της La Liga. Η Οσασούνα μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ ωστόσο κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς και να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο της φετινής σεζόν. Στο 38ο λεπτό  ο Ρομπέρτο Τόρες υποδέχθηκε υπέροχα την μπάλα και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδραση στον πορτιέρο της Λεβάντε, σημειώνοντας το 1-0. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς μόλις τρία λεπτά αργότερα, βρήκε τον δρόμο προς την ισοφάριση. Ο Ρόζερ Μαρτί στο 71' αστόχησε απο την άσπρη βούλα, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα, κατάφερε να βρει δίχτυα παίρνοντας το αίμα του πισω. Από εκεί και πέρα, με τους γηπεδούχους να έχουν πεσμένη ψυχολογία, η Λεβάντε έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και στο 81ο λεπτό απλά «τελείωσε» το παιχνίδι. Ο σκόρερ του 1-2 έδωσε την ασίστ στον Μοράλες, ο οποίος με κοντινή προβολή έγραψε το τελικό 1-3.