Σεβίλλη

Από το πουθενά η Σεβίλλη αποτελεί διεκδικήτρια τίτλου μετά και την τελευταία εντός έδρας νίκη της με 2-1 απέναντι στη Γρανάδα. Προηγήθηκε με τον Ράκιτιτς στο 16ο λεπτό ενώ ο Οκάμπος στο 53ο κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Το σκορ καθόρισε ο Σολδάδο στο 90ο λεπτό δίχως να αλλάξει την έκβαση του αγώνα. Στο -6 από την κορυφή βρίσκεται η ομάδα του Λοπετέγκι και πιο συγκεκριμένα στην 4η θέση με ρεκόρ 49-26 και 70 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Κουντέ (αμυντικός) και Βάτσλικ (τερματοφύλακας).

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, εντός έδρας με 2-2 ενάντια στην Βαγιαδολίδ. Αν και προηγήθηκε δις στην αναμέτρηση με τους Μορθίγιο και Γκαρσία, δέχθηκε και τις δύο φορές την ισοφάριση, στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας εν τέλει μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας από την αναμέτρηση. Η «αρμάδα» του Μαρθελίνο συνεχίζει να βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 43-36 και 42 βαθμούς.

Εκτός οι Μπερσίτσε (αμυντικός), Κάπα (αμυντικός), Μουνιαίν (επιθετικός), Νολασκοαίν (μέσος) και Ζαράγκα (μέσος).